Święta Lipka

Kosciół św. Lipki z zabytkowymi organami i koncertami organowymi

Święta Lipka (niem. Heiligelinde) to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel.
Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce.
Początki kultu Matki Boskiej w Świętej Lipce sięgają XIV wieku. Według ustnej legendy więziony w lochach kętrzyńskiego kościoła skazaniec, który czekał na egzekucję doświadczył objawienia Matki Bożej, która podarowała mu kawałek drewna. Wyrzeźbił on w tym drewnie Jej figurkę z Dzieciątkiem. Po wykonaniu rzeźby został uwolniony, a figurkę zawiesił na pierwszej napotkanej lipie przy drodze z Kętrzyna do Reszla. Rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem zasłynęła cudami. Z czasem wokół lipy wybudowano kaplicę, a później kościół.

Wyjątkowe są organy mieszczące się w sanktuarium. Zostały one zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela. Instrument dysponuje 40 głosami o barokowym brzmieniu. Piękny, bogato zdobiony prospekt organów należy do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie. Obudowa zdobiona jest złoconym ornamentem liści akantu. Na zwieńczeniach wież umieszczono rzeźby aniołów grających na instrumentach muzycznych. Na dwóch najwyższych wieżach stoją Matka Boska i Archanioł Gabriel; te dwie figury wraz z gołębicą – symbolem Ducha Świętego, stanowią grupę Zwiastowania. Rzeźby te wraz z gwiazdami i dzwoneczkami na wieżach wprawiane są w ruch podczas gry na instrumencie.

Specjalnie dla turystów organizowane są koncerty organowe lub też prezentacje organów dla grup turystycznych.

odległość w /km od Plaża Resort

Plaża Resort to nowoczesny kompleks oferujący szeroką gamę usług i atrakcji. Zapraszamy do odwiedzenia nas w Bogaczewie i skorzystania z propozycji noclegów i ofert specjalnych.

Kontakt z nami

Plaża Resort

Bogaczewo 96
14-300 Morąg,

+48 730 574 693

+48 895 190 587

recepcja@plazaresort.pl

Sprawdź co nowego u NAS:

  • pl
  • de
  • en