Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek krzyżacki i muzeum zamkowe w Malborku

Zamek w Malborku umiejscowiony na prawym brzegu Nogatu został wzniesiony w kilku etapach od 1280 do poł. XV w. przez zakon krzyżacki i jest od 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego wnętrzu ma swoją siedzibę od 1961 Muzeum Zamkowe w Malborku.

Zamek odwiedza każdego roku ponad półmilionowa rzesza turystów z całego świata. Jest on także miejscem spotkań ludzi nauki i kultury, dziennikarzy i polityków. W jego murach kręcone są liczne filmy i odbywają się często koncerty.

Na początku swojej działalności Muzeum dysponowało jedynie tylko tymi obiektami z dawnych zbiorów zamkowych, które ocalały po 1945 roku.

Zakon krzyżacki od początku swego panowania Prusach był monopolistą w zakresie wydobywania i handlu bursztynem. W nawiązaniu do wielowiekowej tradycji, po utworzeniu Muzeum Zamkowego w roku 1961, rozpoczęto gromadzenie kolekcji bursztynu. Pozyskiwano i nadal pozyskuje się zarówno okazy naturalne, jak i dzieła sztuki: zabytkowe oraz współczesne.

Obecnie w ogólnej liczbie ponad 40 tysięcy muzealiów mieszczą się tak cenne zbiory, jak np. zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych oraz unikatowy w skali światowej zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, efektowny zestaw dawnej broni i uzbrojenia, czy nawiązująca do historycznych mennic malborskich bogata kolekcja numizmatów.

Odległość w /km od Plaża Resort

Plaża Resort to nowoczesny kompleks oferujący szeroką gamę usług i atrakcji. Zapraszamy do odwiedzenia nas w Bogaczewie i skorzystania z propozycji noclegów i ofert specjalnych.

Kontakt z nami

Plaża Resort

Bogaczewo 96
14-300 Morąg,

+48 730 574 693

+48 895 190 587

recepcja@plazaresort.pl

Sprawdź co nowego u NAS:

  • pl
  • de
  • en