Miasto Morąg

1. Pałac Dohnów mieszczący Muzeum J. G. Herdera

Pałac Dohnów mieści się w centrum miasta Morąga. Został on wzniesiony w XVI w. przez burgrabiego Achacego Dohna. Obecny wygląd pałacu to efekt jego odbudowy i przebudowy w XVIII wieku, kiedy nadano mu charakter barokowy.

Aktualnie w pałacu znajduje się Muzeum im. J. G. Herdera, które jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur z Olsztyna. Niemiecki filozof i poeta Johann Gottfried von Herder był jednym z najwybitniejszych mieszkańców Morąga. Urodził się on w 1744 w Morągu, a zmarł w 1803 roku w Weimar, gdzie był jednym z czterech głównych pisarzy i przedstawicieli swojej epoki, obok takich znanych twórców jak Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Schiller czy też Christoph Martin Wieland.

Poza kilkoma stałymi ekspozycjami w muzeum prezentowane są też wystawy czasowe, np. „Pamiątki kampanii napoleońskiej w Prusach Wschodnich 1807 r.”. Pałac posiada również bogatą ekspozycję malarstwa holenderskiego z XVII i XVIII wieku. Przed budynkiem pałacu Dohnów znajduje się zegar słoneczny z XVIII wieku złożony z kilkunastu zegarów.

2. Ratusz miejski z XIV wieku

Ratusz miejski w Morągu wybudowano w XIV w. w stylu gotyckim. Na przestrzeni dziejów budynek wielokrotnie spłonął i był odbudowywany oraz przebudowywany. Od czasów średniowiecza stanowił on siedzibę Burmistrza i Rady Miejskiej. Mimo wielu przebudowań udało się zachować średniowieczny charakter ratusza. Prostokątną bryłę ceglanego budynku, z dwoma silnie rozczłonkowanymi szczytami, wieńczy dach z wysmukłą wieżyczką zegarową na szczycie. Od 1914 r. przed ratuszem umieszczone są armaty z czasów wojny prusko-francuskiej w latach 1870 – 1871. W chwili obecnej w ratuszu mieści się Sala Ślubów, Morąska Izba Pamięci Historycznej oraz Punkt Informacji Turystycznej i Galeria Sztuki. 

Przed ratuszem znajduje się pomnik upamiętniający świętego papieża Jana Pawła II. Ciekawą rozrywką dla dzieci proponowaną w ratuszu są gry miejskie polegające na odkrywaniu zabytków i historii Morąga.

odległość w /km od Plaża Resort

Plaża Resort to nowoczesny kompleks oferujący szeroką gamę usług i atrakcji. Zapraszamy do odwiedzenia nas w Bogaczewie i skorzystania z propozycji noclegów i ofert specjalnych.

Kontakt z nami

Plaża Resort

Bogaczewo 96
14-300 Morąg,

+48 730 574 693

+48 895 190 587

recepcja@plazaresort.pl

Sprawdź co nowego u NAS:

  • pl
  • de
  • en