Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec w Kętrzynie

W pobliżu Kętrzyna położona jest niewielka miejscowość Gierłoż. Adolf Hitler wybudował tu swoją główną kwaterę wojenną „Wilczy Szaniec”-„Wolfschanze”, której nazwa pochodzi od jego pseudonimu. To z tego miejsca wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów II wojny światowej.

Kwatera o powierzchni 2,5 km2 mieści się w gęstym lesie, a od wschodu chronił ją system Wielkich Jezior Mazurskich, uniemożliwiając dostęp nieprzyjacielowi. Argumentem za umieszczeniem szańca tutaj były warunki okolic. Rejon umocniony był fortyfikacjami i twierdzami. Atutami były też bliska lokalizacja lotniska w Wilamowie i linia kolejowa łącząca Kętrzyn z Węgorzewem. Na terenie Wilczego Szańca powstało około 200 budynków, w tym 80 obiektów ceglano-betonowych, a także drewniane baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, wodociągi, dwie centrale dalekopisowe. W Wilczym Szańcu Hitler wraz ze swoim sztabem spędził w sumie ok. 850 dni, a wśród odwiedzających byli m.in. włoski dyktator Benito Mussolini oraz ambasador Japonii hrabia Hiroshi Oshima.
20 lipca 1944 roku miał miejsce w Wilczym Szańcu nieudany zamach na Hitlera dokonany przez pułkownika hrabiego Clausa Schenka von Stauffenberg.

Zwiedzający mogą zobaczyć pozostałości betonowych budowli, których część zachowała się w bardzo dobrym stanie, a także wynająć przewodnika oprowadzającego po kwaterze w różnych językach.

odległość w /km od Plaża Resort

Plaża Resort to nowoczesny kompleks oferujący szeroką gamę usług i atrakcji. Zapraszamy do odwiedzenia nas w Bogaczewie i skorzystania z propozycji noclegów i ofert specjalnych.

Kontakt z nami

Plaża Resort

Bogaczewo 96
14-300 Morąg,

+48 730 574 693

+48 895 190 587

recepcja@plazaresort.pl

Sprawdź co nowego u NAS:

  • pl
  • de
  • en